روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه

دکتر رهنمای رودپشتی معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی در همایش منطقه ای با عنوان اصلاح الگوی مصرف ، چالشها و فرصتهای فراروی که روز چهارشنبه 25/9/88 در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه ، همزمان با روز پژوهش برگزار گردید سخنان مبسوط و ارزنده ای را بیان نمودند.

ایشان بیان نمودند: ما در فضای ملی پژوهشگران برتری داریم که باید حمایت لازم بشوند.

بیان واقعیتهای دیروز به ما کمک فراوان می کند مبنی بر اینکه باید در آینده چه سیاستی را پیگیری کنیم . پاسخ به ظرفیتهای پراکنده کشور از سیاستهای دانشگاه آزاد اسلامی است که دو دهه گذشته معطوف به این ظرفیت پراکنده بوده است . دانشگاه آزاد اسلامی با آموزش معرفی شد ولی باید با پژوهش و فعالیتهای پژوهشی به کمال برسد.

دانشگاه آزاد اسلامی با ویژگیهای متمایز کار خود را ادامه داده است و با  لطف خداوند ، تدبیر مدیریت و استفاده بهینه از امکانات  مورد حمایت نظام و دولتها بوده است زیرا این دانشگاه مسئولیت ملی دارد لاجرم می باید مورد حمایت جامعه و دولت و دولتها قرار گیرد . امروز دانشگاه آزاد اسلامی بیش از نیمی از آموزش عالی را مدیریت می کند . دهه سوم دهه ارتقاء کیفیت است و ارتقاء کیفیت از مسیر پژوهش و آموزش میسر می شود.

در نیمه اول دهه سوم ادبیات پژوهش در دانشگاه مطرح شد ، امروز استاد با روشهای سنتی وارد کلاس پژوهش نخواهد شد در مسیر پایداری و توسعه و رسیدن به کمال باید مولفه ای تعیین کرد ، و با بهره گیری از روشهای متفاوت می باید به آن توجه کنند و بعد کیفیت باید کانون توجه باشد.

ایشان ادامه دادند: اساتید از شرایط جوانی به پختگی رسیده اند و توجه به پژوهش مورد خواست آنان است ، نقشه استراتژی دانشگاه آزاد اسلامی از سال 1386 مطرح گردید و قطعاً حیات دانشگاه ازاد اسلامی به این موضوع بستگی دارد و مولفه های آن عبارتند از :

-         دانشگاهی داشته باشیم با مولفه های دانشگاهی و این بدون پژوهش امکانپذیر نمی باشد

-         دانشگاهی کارآفرین ، انسان ساز و رقابت پذیر در فضای بین المللی

اتفاق مهمی که رخ داده است ، اینکه کنوانسیون مربوط به آموزش عالی که توسط یونسکو معرفی شده برای ده سال آینده برای آموزش عالی به اجماع رسیده اند و آن دسترسی همه شهروندان به آموزش عالی است و توفیقی که جمهوری اسلامی بدست آورده است سهم دانشگاه آزاد اسلامی بسیار بالاست زیرا دانشگاه آزاد اسلامی آموزش را در اختیار همه قرار داد حداقل در آموزش این اتفاق افتاد و ما سعی داریم در مورد پژوهش نیز این کار را انجام دهیم.

براساس شاخصهای بین المللی در سال 2007 دانشگاه آزاد اسلامی رتبه سوم کشور را داشته است در رشد مقالات دانشگاه آزاد اسلامی در سال 2008 رتبه دوم را به خود اختصاص داده و این بیانگر آن است که منابعی که مردم در اختیار ما قرارداده اند در مسیر خود استفاده شده است.

ما وظیفه اطلاع رسانی داریم نه تبلیغ ،‌چون جنس ما کالای فیزیکی نیست زیرا کاملاً مشهود و معلوم است ، آمارهایی که اعلام می کنم بسیار با احتیاط و کاهنده است ، یکی از مجلات برتر که در موسسه تامسون نهایی گردیده مربوط به محیط زیست است و این مجله اولین مجله در بین 13 مجله کشور می باشد که مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی است.

دکتر رهنما اظهار داشت: براساس آمار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به استناد ( کتاب طلایه داران تولید علم کشور)  دوزارده نفر از دانشمندان برتر کشور مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی هستند . اگر برخورد منصفانه ای صورت گیرد سهم دانشگاه آزاد اسلامی به مراتب بیشتر می باشد.

پژوهشگران برتر براساس ویژگیهای وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری انتخاب می شوند و ما فقط اطلاعات را ارائه می دهیم و آنان انتخاب می کنند.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام داشتند:

-  امروز دفاع از دانشگاه آزاد اسلامی بعنوان یک تکلیف است و بیان توفیقات این دانشگاه وظیفه همه ماست.

دانشگاه آزاد اسلامی در فضای بین المللی وحدت دارد و یک دانشگاه می باشد اما در درون کشور رقابت می کنیم و هریک از واحدهای دانشگاهی جداگانه هستند و این امر برای دفاع از حقوق خودمان است . در سال 2008-2009 همه واحدهای جامع دانشگاه آزاد اسلامی جزو 50 دانشگاه برتر کشور بوده اند و واحد علوم و تحقیقات رتبه دهم کشور را دارد.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد:

شاخصها و سیاستهای کلان و راهبردی اساسی برای آینده روشن دانشگاه آزاد اسلامی عبارتند از :

1-    اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1404 باید دانشگاه اول آسیای جنوب شرقی باشد و ما می توانیم.

2-    ایجاد و توسعه واحد علوم و تحقیقات استانی و طراحی شبکه توسعه علمی و ارتباطات علمی بین انها.

3-    ایجاد و توسعه بیمارستانها در استانها برای ارائه خدمات و توسعه دانش پزشکی

4-  ایجاد قطبهای علمی و فعالیتهای پژوهشی ، و ما امروز 32 مرکز تحقیقات داریم که 20 مرکز آن فعال است که در زمینه جوش هسته ای ، آب شیرین کن و ... فعالیت می نمایند.

5-  ایجاد و توسعه زیر ساختهای it  و  ict و دسترسی به بانکهای اطلاعاتی و پایگاههای دیجیتالی ( زیرا استاد بدون دسترسی به این پایگاهها نمی تواند تحقیقات انجام دهد)

6-     توسعه مراکز رشد و کارآفرین

7-  مقوله تجاری سازی مراکز تحقیقاتی که در این رابطه مقام معظم رهبری ( مدظله) خط مشی را تعیین نموده اند زیرا دانشگاهیان اگر از تولید علم به ثروت برسند اشکالی ندارد.

بخشنامه های صادره از حوزه پژوهش مربوط به اساتید و دانشجویان توانمند است و مسئولیت اجرایی و نظارت آن بعهده روسای واحدها و معاونین است و با اطلاع رسانی درست ، حرکت با شتاب توسعه علمی ، شتابان تر خواهد شد.

صنعت ما امروز محتاج است و هنگامیکه اختلافی ایجاد می شود موجب رکود و تعطیلی همه مراکز می گردد و بهمین جهت ما باید امروز خودمان تولید علم کنیم.

در این خصوص اگر طرح پژوهشی را استاد خارج از دانشگاه آورد 70٪ مربوط به استاد می باشد امروز برای کار پژوهشی همه چیز مهیاست . پژوهش از جنسی برخوردار است که جنسیت نمی شناسد استاد ، کارمند ، زن ، مرد ، پیر ، جوان همه می توانند کار پژوهشی انجام دهند.

کیفیت جذب بودجه پژوهش ما به مراتب بهتر از کمیت است زیرا از 88 مقاله به 1700 مقاله و 100 کتاب به 1500 کتاب و 50 طرح به 8000 طرح و یک دانشگاه به 350 دانشگاه رسیده است.

دکتررهنما در رابطه با موضوع همایش بیان داشتند:

اول اینکه یکی از اقلام پژوهش برگزاری همایشها  و دوم پاسخگویی به نگاه کلان جامعه است و از طرفی موضوع ملی است و دانشگاه آزاد اسلامی نیز ملی می باشد ، ما حرکاتمان بخشی است اما نگاهمان ملی است ؛ با توجه به منویات مقام معظم رهبری دانشگاه آزاد اسلامی خود را موظف به اجرای آن می داند و ما به دنبال ایجاد فرهنگ صحیح مصرف هستیم.

بهترین جایی که ادبیات و اصلاح الگوی مصرف اتفاق افتاد دانشگاه آزاد اسلامی است بعنوان نمونه دانشگاه آزاد اسلامی یک پنجم دانشگاه دولتی شهریه دریافت می کند اما آیا کیفیت ما یک پنجم آنان است قطعاً‌  نه اینچنین نیست و معدل کاری دانشگاه آزاد اسلامی بسیار بالاست.

اگر بخواهیم به توسعه دست یابیم باید از دریچه علمی و پژوهشی به اصلاح الگوی مصرف نگاه کنیم و این همایش بهانه است برای تبادل علمی و بیان نظرات و یک فضای باز علمی و رسیدن به یک رفتار کاربردی که امید است با یک نگاه فرایندی این امر تحقق یابد.

لازم بذکر است بیانات آقای دکتر رهنما مورد توجه بسیار خوب اساتید و پژوهشگران قرار گرفت و با حضور ایشان از جمعی از اساتید پژوهشگر واحد ساوه تجلیل بعمل آمد.

احمد پیمانی

مدیر روابط عمومی و خبرنگار ایسکانیوز واحد ساوه

| شنبه ٢۸ آذر ۱۳۸۸ | ٢:٠٢ ‎ب.ظ | روابط عمومی نظرات () |

Design By : shotSkin.com