روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه

ساوه  یکی از مناطق بسیار قدیمی و باستانی ایران می باشد و مورخان، ساوه را گاهی جزء ری و گاهی جزء عراق عجم  دانسته اند ، یافته های باستان شناسان، تمدن این منطقه را سده سوم قبل از میلاد مسیح نشان می دهد.، بررسیهای کارشناسانه در قسمت جنوب شرقی ساوه و بخش نوبران نشان می دهد که این منطقه در قدیم بسیار آباد و حاصلخیز بوده است. درعلت نام نهادن ساوه، گفته های مختلف بیان شده است از آن جمله :

1- ساوه در لغت یعنی ریزه وخرده طلا ،که شاید خاک ساوه از نظرحاصلخیزی مانند طلا دارای ارزش بوده است و بدین دلیل این نام را برمنطقه گذاشته اند.

2- ساوه به نقل از یک روایت محلی یعنی سه آو(سه آب)است که البته متخصصان سه رودخانه را در منطقه  می شناسند : الف) رودخانه وفرقان درجنوب.ب) رودخانه مزلقان از بخش مرکزی.ج) رودخانه شوردربخش شمالی(زرند).

3ـ ساوه نام پهلوان تورانی بوده که در جنگ با رستم کشته شده و او را ساوه شاه نیزمی گویند.

4ـ گویند :  ساوه نام چند نفر از پادشاهان پیشدادیان هم بوده است

 مختصات جغرافیایی ساوه از شمال به کرج و قزوین ، از شرق به ری و قم ، ازجنوب به قم و تفرش و از غرب به همدان محدود است .

 وسعت آن در حدود 8743 کیلومتر مربع ( تقریباً برابرکشور لبنان ) و ارتفاع آن از سطح دریا 995 متر در میدان مرکزی شهر می‌باشد . ساوه در ً30 ؛ َ21 ؛ ْ50  طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و َ1 و ْ35 عرض شمالی از خط استوا قرار گرفته است .

 سابقه تاریخی شهرساوه : تاریخ طبری کهن ترین تاریخی است که نام ساوه در آن آمده است. در اواخر دوره ساسانی ودر اوایل دوره اسلامی یعنی سال 22 هجری ، ساوه جزو ایالت کوهستان یا جبال  بوده است.در سال  617. ه . ق برابر 1220 میلادی، شهر ساوه توسط مغولان ویران و مردم آن قتل عام شدند. در فاصله دو قرن، بمرورزمان ویرانی های ناشی از حمله چنگیز و ایلخان تیمور مرمت گردید و بواسطه واقع شدن بر سر شاهراههای ایران، دوباره رونق یافت ، بویژه راهی که سلطانیه مرکزایلخانان را به قم واصفهان وری وکاشان پیوند می داد.

حمدالله مستوفی درباره ساوه چنین نوشته است: (( دراول درآن زمین بحیره(دریاچه) بوده و درشب ولادت رسول اکرم (ص) آب آن به زمین فرو شد. هوایش به گرمی مایل است و آبش از رودخانه مزلقان و قنوات مشروب  می شود.)) شهرستان ساوه به دلیل موقعیت جغرافیایی و ارتباطی، همواره در طول تاریخ مورد توجه بوده و به همین دلیل آثار، ابنیه و جاذبه های سیاحتی و زیارتی متعددی مربوط به دوره های مختلف تاریخی در این شهرستان وجود دارد که از جمله :

1-   مسجد جامع ساوه 2- قلعه آردمین 3- مناره مسجد جامع 4- بنای مسجدانقلاب (قرمز) 5- کاروانسرای باغ شیخ 6- پل تاریخی سرخده 7- امامزاده سید اسحاق ،جزو این آثار گرانبها محسوب می شوند.

با توجه به قدمت تاریخی و امتیاز فعلی این شهرستان، آن را از چهار جنبه می توان مورد بررسی قرار داد.

1- راه :که بعلت نزدیک بودن به مرکز سیاسی کشور و وجود آزاد راه ، اتصال دهنده راههای ارتباطی جنوب ، غرب و شمال کشور به یکدیگر است .

2- صنعت : وجود شهرصنعتی کاوه که دارای حدود 500 واحد صنعتی و تولیدی است که قابلیت بخش صنعت را در شهرستان نشان می دهد  و مجموعاً در حدود 25 هزار کارگر در آن به تولید اشتغال دارندوتولیدات پروفیل شیشه مواد شوینده مواد غذایی لوازم خانگی قطعات خودرو و بسیاری از محصولات صنعتی دیگر موجب رونق اقتصادی شهرستان گردیده است .وجود دو قطب بزرگ صنعت و کشاورزی باعث شده است که وضعیت اقتصادی و اشتغال مناسب در شهرستان، موجب مهاجرت از استانهای دیگر کشور به این شهر را فراهم آورد و با توجه به نزدیکی به تهران و اشتغال مناسب و وجود بزرگراه تهران- ساوه و عبور بزرگراه کربلا، شهرستان را با توسعه سریع روبرو نموده و رشد آن را روزافزون کرده است .

 3- کشاورزی : با داشتن زمینهای حاصلخیز و محصولات مخصوص آن ( انار- انجیر- طالبی) و وجود سد الغدیر بر روی رودخانه قره چای می تواند قطب  بزرگ کشاورزی استان مرکزی بحساب می آید.

4- فرهنگی و آموزشی : وجوددودانشگاه آزاد اسلامی  و پیام نور ، دانشکده پرستاری، مرکز آموزش‌ کشاورزی ‌، یکی از شهرستانهای آکادمیک کشور محسوب می شود.

| سه‌شنبه ٧ آبان ۱۳۸٧ | ۱:۱۱ ‎ب.ظ | روابط عمومی نظرات () |

Design By : shotSkin.com