روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه

بنای تاریخی قیز قلعه در سال 82 ‎ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده ‌است.

بنای 'قیز قلعه' یا قلعه دختر در ایران زمین در زمان پیش از اسلام، مکانی برای عبادت به شمار می رفته است که از آن جمله می توان به قیز قلعه ساوه اشاره کرد.

این بنای تاریخی از منحصر به فردترین آثار باستانی و یکی از منابع مهم جذب گردشگر بین‌المللی به استان مرکزی جهت معرفی دستاوردهای معماری ملی و باستانی ایران قدیم در منطقه ای مرتفع و سخت‌گذر محسوب می شود.

این دژ دفاعی در نزدیکترین آبادی به قلعه، روستای قیز قلعه بر روی صخره بلندی مشرف به دشت ساوه بنا شده که از سه طرف شرق، غرب و جنوب به وسیله صخره‌های متعدد دیگری احاطه شده ‌است.

از نمای شمالی قلعه سه قله صخره‌ای بلند مشاهده می‌شود که قصر و قلعه در نوک قله‌ای که در وسط قرار گرفته ساخته شده است.

در دو طرف صخره قیز قلعه، دو رودخانه کوچک جاری است، رودخانه ضلع شرقی دایمی، اما رودخانه‌ای که در ضلع غربی قرار دارد به صورت فصلی است.

قلعه از دو بخش اصلی دژ دفاعی و قصر تشکیل شده که در مجموع حدود سه هزارمتر مربع مساحت دارد و دروازه ورودی در ضلع‌شرقی صخره قرار دارد که بعد از عبور از رودخانه کوچک، بقایای دیواره دروازه که از سنگ و ساروج ساخته شده ‌است دیده می‌شود.

با عبور از این دروازه باید حدود 100 متر دامنه شیب دار ضلع جنوب شرقی صخره را برای رسیدن به نوک قلعه که ساختمان اصلی قصر (نیایشگاه) قرار دارد، طی نمود.

تمامی دیواره صخره به صورت پرتگاه است و هر نقطه‌ای که احساس می‌شده می‌توان از آن عبور نمود با سنگ و ساروج تا بالای صخره بسته شده‌ است، به طوری که هیچ راه نفوذی از سه ضلع شمالی، شرقی و غربی به درون قلعه وجود ندارد.

ورود به قلعه از طریق چند راه پله سرپوشیده صورت می‌گرفته که با مهارت ویژه‌ای استتار شده‌اند و استتار راه پله‌ها با ساختن دیواری از لاشه سنگ و ساروج درست در امتداد دیواره‌های صخره صورت گرفته ‌است.

پنج راه ‌پله پشتی بنا و دو راه ‌پله در غرب بنا که در کنار پرتگاه در ارتفاع چند متری از سطح رودخانه ساخته شده به اتاقهای تعبیه شده در دل صخره منتهی می‌شوند.

از پله‌های پشت بنا برای ورود و خروج محافظان و نگهبانان استفاده می‌شده و از پله‌های غربی برای ورود و خروج مقامات به ‌داخل قلعه و حمل آذوقه استفاده می‌شده‌ است.

در مقابل راه پله‌های غربی و بر روی صخره مقابل راه باریکی وجود دارد که محل رفت وآمد ساکنان قلعه بوده و اتاقهای قلعه تو در تو و به یکدیگر ارتباط داشته‌اند.

با توجه به ارتفاع دیواره و طاقهای فرو ریخته احتمال می‌رود که بنای قصر دارای طبقه دوم و سوم هم بوده و در سمت دروازه ورودی، بنای دیگری وجود دارد که به طور حتم برای عبادتگاه مورد استفاده قرار می گرفته و این مکان دارای محرابی به سوی دشت ساوه است.

در اطراف قصر اصلی حفره‌های متعددی برای ذخیره آب ساخته شده و لوله‌های سفالی شکسته‌ای در این مجموعه یافت شده که نشانگر استفاده از شبکه آبرسانی و فاضلاب است. بنای قیز قلعه کاملا بر دشت ساوه مسلط بوده و دارای چهار برج دیده‌بانی در ضلع شمالی، غربی و شرقی است که از میانه صخره تا بالای آن با سنگ و ساروج کار شده‌است.

| چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٠ | ٥:۳۳ ‎ب.ظ | روابط عمومی نظرات () |

Design By : shotSkin.com