روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه  اولین همایش ملی با عنوان «مباحث نوین در کشاورزی» به همت معاونت پژوهشی و دانشکده کشاورزی واحد ساوه با مشارکت دانشگاههای آزاد اسلامی اراک ، اردبیل ، اسلامشهر ، بافت ، بروجرد، خرم آباد ، رامهرمز ، رودهن ، سراب ، شوشتر ، شهرقدس ، فلاورجان ، فسا ، گرمسار ، محلات ، نراق ، ورامین و همدان در روز سه شنبه 17/8/90 در سالن تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه با حضور جمعی از اساتید ، مسئولین و روسای ادارات شهرستان ، دانشجویان ارشد رشته های کشاورزی ، مدیران بخش صنعت ، جهاد کشاورزی و با حضور جناب آقای دکتر رهنمای رودپشتی معاونت پژوهش و فناوری سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد .

در این همایش پس از تلاوت قرآن مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ، حیدری نوری ریاست واحد طی سخنانی به اهمیت پژوهش و نقش آن در توسعه دانش و فناوری اشاره نمودند و بیان داشتند ماحصل همه تلاشها در بخش پژوهش باید منتج به تولید و فراورده ای گردد .

وی اظهار داشت: قابلیتها و توانمندیهای ملی و منطقه ای بخش کشاورزی، وابستگی گسترده همه بخشهای اقتصادی به کشاورزی، جایگاه محوری کشاورزی در تامین امنیت غذایی و نقش راهبردی امنیت غذایی در اقتدار ملی، زمینه سازتوجه ارزنده و ممتاز به بخش کشاورزی شده است.

وی بیان کرد: از این رو در دوران کنونی که دانشگاه و مراکز علمی گسترش یافته و تلاش در جهت تولیدات علمی شتاب بیشتری گرفته است؛ دانش اندوزی یک ارزش والا به شمار می آید تا زمینه شکوفایی استعدادهای دانش پژوهان فراهم شود.

حیدری گفت : دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان مطرح است و 70 هزار هیات علمی و کارمند دارد.

رئیس واحد ساوه افزود: دبیرخانه نخستین همایش ملی مباحث نوین کشاورزی از سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرد و در مجموع 800 عنوان مقاله به این همایش ارسال شد که از میان مقالات ارسالی، 550 مورد به انتخاب هیات داوران پذیرش شد.

وی در آستانه سی امین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی به خدمات ارزنده و فعالیتهای چشمگیر دانشگاه و سهم این دانشگاه در تولید علم مطالب مبسوطی را بیان نمود.

در ادامه دکتر رهنما طی سخنانی که مورد توجه خاص حضار و اساتید قرار گرفت بیان داشتند : یکی از استراتژیهای دانشگاه آزاد اسلامی در برنامه پنج ساله افق 1404 ارتباط علمی با جامعه هدف است.

فریدون رهنمای رود پشتی افزود: در این راستا دانشگاه آزاد اسلامی در ورود به دهه چهارم تلاش می کند تا به ارتقای کیفیت پژوهش بیش از پیش توجه کند.

وی اظهار داشت: همچنین این مجموعه با توجه به رقابت جهانی در عرصه علم و فن و آوری مصمم به برگرداندن جایگاه علمی ایران به تاریخ کهن بر طبق هویت و اقتدار علمی است.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین اهداف سند چشم انداز 20 ساله کشور کسب رتبه نخست علمی در بین کشورهای منطقه است، بیان کرد: برای دستیابی به این مهم باید شاخصهای علم و فناوری را با پرهیز از افراط و تفریط به سمت پژوهش تغییر داده و در مسیر تکمیل چرخه تحقیقات از تولید علم به ثروت گام برداشت.

رهنمای رودپشتی گفت: استفاده درست و مناسب از منابع، افزایش بازدهی و بهره وری و بهره گیری از نیروهای توانمند از جمله عواملی است که نباید در این خصوص از آن غفلت ورزید.

وی با اشاره به مباحث نوین کشاورزی افزود: وارد شدن بسیاری از محصولات کشاورزی در چرخه فرآوری، استفاده از صنایع تبدیلی و دوری از خام فروشی همگام با تحولات فناوری می تواند رمز ورود موفق محصولات کشاورزی به عرصه های بین المللی باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی حدود 30 سال قبل شکل گرفت و دهه نخست فعالیت خود را به تثبیت و شکل گیری اختصاص داد و توانست از فرصتهای ایجاد شده صرف نظر از رویکرد سیاسی در جهت پایش،ساختن، توسعه و بالندگی کشور اقدام کند.

وی با اشاره به اینکه دهه دوم دانشگاه آزاد اسلامی برابر با توسعه دانشگاه بود، بیان کرد: اغلب دانشگاهها با توجه به نیاز جامعه شکل گرفتند که می توان به تشکیل دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه با توجه به وجود واحدهای صنعتی متعدد، اقلیم خاص و بخش کشاورزی آن اشاره کرد.

معاون پژوهشی و فن آوری دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دهه سوم راه اندازی این دانشگاه نیز تکمیل کننده دو دهه و توجه به توسعه زیر ساختی و ارتقای کیفیت دانشگاه در تمامی عرصه از جمله حوزه آموزش، خدمات، دانشجوئی و عرصه های علمی بود.

وی بیان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی ساوه در عرصه چاپ مقالات در معتبرترین مجلات، در بخش فن آوری و نقش و تاثیری که این واحد دانشگاهی در تولید ناخالص ملی دارد در کشور شاخص است.

وی با اشاره به فعالیت چشمگیر مرحوم حسین اسلامی نماینده فقید شهرستانهای ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی گفت: مرحوم اسلامی علاقه وافری به ساحت علم و توسعه دانشگاه و دانشگاهیان داشتند و در این زمینه از هیچ تلاشی فرو گذار نمی کرد.

در ادامه دکتر ارادتمند رئیس همایش ضمن تقدیر از برگزار کنندگان روند اجرایی همایش را برای حاضرین بیان کردند ، سپس دکتر نیکخواه دانشیار دانشگاه تهران پیرامون کاربرد بیوتکنولوژی در کشاورزی و دکتر فضایلی از موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در رابطه با راهبردهای برنامه توسعه تولید شیر در کشور و دکتر حسندخت دانشیار دانشگاه تهران در باطه با تنوع ژنتیکی سبزیهای خوراکی بومی ایران سخنرانی کردند و در بخش دوم همایش در چهار پانل بیش از 36 مقاله ارائه شد که در پایان مراسم اختتامیه با اهداء لوح از سخنرانان ، هیأت داوران و ارائه دهندگان مقاله ، تقدیر بعمل آمد.

لازم بذکر است همایش مذکور با محوریت به نژادی گیاهان زراعی، کاربرد بیوتکنولوژی و کشت بافت در علوم کشاورزی، تنش در تولید محصولات کشاورزی و فیزیولوژی عملکرد محصولات کشاورزی ، تولید گیاهان داروئی و ادویه ای و نقش تکنیک های تولید مثلی در تولیدات دامی انجام شد.

| پنجشنبه ۱٩ آبان ۱۳٩٠ | ٢:٢۱ ‎ب.ظ | روابط عمومی نظرات () |

Design By : shotSkin.com