روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه

فناوری های نوین به مجموعه ای از علوم و فنون روز دنیا، همراه با کاربرد آنها اطلاق می شود که ماحصل دستاوردهای علمی دانشمندان طی سالها تحقیق و پژوهش بر روی زمینه های خاص است که نهایتا منجر به کاربردی کردن آن موضوع در صنعت می شود و از این لحاظ فناوری نوین گفته می شود که روش های سنتی استفاده و بهره گیری از علوم و اطلاعات را به نحوی حیرت انگیز دچار دگرگونی نموده است.

فناوری­های نوین به مجموعه­ای از علوم و فنون روز دنیا، همراه با کاربرد آنها اطلاق می­شود که ماحصل دستاوردهای علمی دانشمندان طی سالها تحقیق و پژوهش بر روی زمینه­های خاص است که نهایتا منجر به کاربردی کردن آن موضوع در صنعت می­شود و از این لحاظ فناوری نوین گفته می­شود که روش­های سنتی استفاده و بهره­گیری از علوم و اطلاعات را به نحوی حیرت­انگیز دچار دگرگونی نموده است. فناوری­های نوین ، در زندگی بشر و مناسبات اجتماعی و اقتصادی تحولات عظیم و عمیقی را بوجود آورده است و در طی یک سده توانسته است از یک سو جامعه مبتنی بر کشاورزی را به جامعه متکی بر خدمات تبدیل نماید و از دیگر سو، به‌کارگیری فناوری نوین، سبب بهبود بهره­وری گشته و از این راه میزان تولید محصولات نیز افزایش یافته است. کشورهای در حال توسعه به منظور عقب نماندن از قافله علم و فناوری باید خود را به این فناوری­ها مجهز کرده و از تبعات و نتایج اقتصادی اجتماعی آن بهره گیرند. همگام با تغییر و تحولات در فناوری­های نوین بسیاری از کشورهای غنی و فقیر دنیا سیاست­ها و برنامه­های ویژه­ای را بنا نهاده و تدارک دیده­اند و به نتایج قابل توجهی نیز دست یافته­اند. این مسئله گویای این نکته است که برای پیشرفت در حوزه علم و فناوری، سیاستگذاری علمی توسط اجتماعی از پژوهشگران لازم است و بدون آن نمی­توان همگام با تحولات امروزی حرکت نمود. امروزه به­کارگیری فناوری­های نوین مستلزم پیشرفت علمی و اهمیت به امر تحقیق و پژوهش می­باشد و توسعه فناوری همراه با توسعه علمی، نیازمند شرایط اقتصادی و اجتماعی خاصی است که  کاربرد آن را توجیه ‌پذیر و مقرون به صرفه ‌سازد.

نتایج بررسی و مطالعه نقش دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه فناوری­های نوین و پیشرفته در کشور نشان می­دهد که دانشگاه آزاد اسلامی در سیستم سیاستگذاری مدیریتی خود " مرکز علوم و فناوری­های پیشرفته دانشگاه آزاد اسلامی(CAST)" را به عنوان مدیریت هوشمند در راس هرم فناوری­های  نوین  و هدایت کننده درنظر گرفته است. این دانشگاه همچنین با سیاستگذاری مدیریتی پژوهشی برای توسعه فناوری­های نوین، اقدام به ایجاد بیش از سی رشته جدید و بین مرزی در دانشگاه نموده و  پژوهشکده­ها و مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه­های تخصصی جدیدی را در سال­های اخیر راه­اندازی کرده است. شایان ذکر است این آزمایشگاه­ها با دستگاه­هایی بسیار پیشرفته و قابل قیاس با پیشرفته­ترین مراکز تحقیقاتی دنیا تجهیز شده­اند. ایجاد امکاناتی نظیر کتابخانه دیجیتالی، راه­اندازی مراکز رشد و حمایت از انجمن­ها و باشگاه­های پژوهشگران جوان در زمینه فناوری نوین، از اقدامات خوب این دانشگاه بوده است. نتایج این فعالیت­ها باعث شد که با وجود جوان بودن فناوری­های نوین در کشور، این دانشگاه بتواند در زمینه نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، مهندسی لیزر، مهندسی پلاسما ، مهندسی حالت­جامد، مهندسی پزشکی، هوش مصنوعی، بتن، رباتیک ،IT و سایر رشته­ها دارای مقالات چاپ شده در مجلات ISI و کنفرانس­های بین­المللی و همچنین دارای مقام­های اول تا سوم در مسابقات بین­المللی شود. طبق آخرین تحلیل­ها، دانشگاه آزاد اسلامی از نظر تعداد مقالات ISI ، بعد از دانشگاه صنعتی شریف و در رتبه چهارم کشور قرار دارد.

   دانشگاه آزاد اسلامی با سرمایه­گذاری در زمینه فناوری­های نوین، توسعه پژوهش و تحقیقات و نقد و مناظره در جهت بهره­مندی از جایگاه شایسته در عرصه تولید علم و جنبش نرم­افزاری فعالیت­های زیادی نموده و بیش از پیش به اهمیت فناوری­های نوین واقف شده است و در این راستا تحولاتی شگرف در ورود، انتقال و پیشرفت فناوری نوین ایجاد کرده است. از طرفی تاکید مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی به مقوله تولید علم در بحث فناوری­های نوین و توصیف این مهم که ایران اسلامی باید در سطح منطقه به رتبه اول علم و فناوری برسد و اینکه مسئولین باید توجه خاص به انجمن­های علمی و ادبی، مراکز علمی و پژوهشی و پارک­های فناوری و مراکز رشد و رتبه­های برتر المپیادها و فعالان عرصه­های مختلف کار­آفرینی و همچنین ایجاد بنیادهایی از قبیل بنیاد نخبگان و تشویق پژوهشگران داشته باشند، نشان دهنده عزم راسخ این دانشگاه در توسعه علمی کشور است.  بنابراین در جهت توجه ، شناخت ، معرفی و حمایت از استعدادها ، برجستگان و نخبگان اهتمام زیادی صورت گرفته و اعتقاد بر این است که با عنایت به فضای روشن آینده و ترسیم و تبیین خطوط کاری در برنامه چشم انداز 20 ساله، دانشگاه آزاد اسلامی بتواند در مقوله علم و فناوری همانند سایر مقوله­ها پیشرو و تاثیر­گذار باشد. دانشگاه آزاد اسلامی با تاسیس پژوهشکده­ها و مراکز تحقیقاتی  نظیر مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما و مرکز رشدIT  و  ICT در این دانشگاه، شاخص­های کیفی را افزایش داده و عاملی برای ارتقاء سرمایه ملی کشور شده است. از مهمترین مراکز تحقیقاتی که دانشگاه آزاد اسلامی اخیرا تاسیس کرده می­توان به  " مرکز علوم وفناوری­های پیشرفته دانشگاه آزاد اسلامی (CAST)"  اشاره کرد که با هدف حمایت از نخبگان دانشگاهی و ترویج و توسعه فناوری­های نوین صورت گرفته است. این مرکز با ایجاد کمیته­هایی بسیار تخصصی و تعیین اعضای کارآمد برای کمیته­ها و تعیین شرح وظایف برای هر یک از کمیته­ها در نظر دارد به اهداف و فعالیت­های خود برسد . دانشگاه آزاد اسلامی با حرکت در مسیر توسعه و رشد فناوری­های نوین به دستاوردهایی نبز رسیده است. یکی از مهمترین افتخارات دانشگاه آزاد اسلامی، نقش چشمگیر این دانشگاه در فعالیتهای علمی و تحقیقاتی کشور و جهان است. بهره­مندی از جایگاه شایسته در عرصه جنبش نرم­افزاری و تولید علم، توسعه رشته­های کاربردی نظیر مهندسی لیزر، مهندسی پلاسما ، مهندسی حالت جامد، بیوتکنولوژی ، هوش مصنوعی، بتن، رباتیک ،   ITو... پیشقدم شدن در زمینه دستیابی به تکنولوژی جوش هسته­ای و تولید آب شیرین کن از فعالیت­های دانشگاه آزاد اسلامی بوده است. رشد چشمگیر مقالات ISI استادان و دانشجویان در نشریات معتبر بین­المللی و حضور آنها در مجامع آکادمیک و درخشش در مسابقات  بین­المللی روبوکاپ و بتن،  افتخارات درخشانی برای میهن اسلامی­مان رقم زده است.   

 دانشگاه آزاد اسلامی در بخش­های مختلف فناوری­های نوین، اختراعات، اکتشافات و مسابقات داخلی و خارجی تقریبا 70 درصد مقام­های برتر را به خود اختصاص داده است. هر چند که این دانشگاه در این مسیر گام­های بسیار خوبی برداشته است ولی با توجه به پتانسیل­های بالقوه بالا از نظر نیروی انسانی، سرمایه کافی، فضاها و تجهیزات آزمایشگاهی، می­تواند با سیاستگذاری مدیریتی قوی، سکان خود را به سمت ایجاد بزرگترین مرکز تحقیقاتی سوق دهد و یکی از سردمداران تولید علم در دنیا باشد.

| چهارشنبه ۱٦ بهمن ۱۳۸٧ | ۸:٥٦ ‎ق.ظ | روابط عمومی نظرات () |

Design By : shotSkin.com