روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه

از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی جوشش نهاد های بود که چند ویژگی غیر قابل انکار داشت:

1-     مردمی بودن: یعنی نهادهایی که توسط مردم و توده ملت اداره شده و وابستگی به حکومت و تشکیلات نداشت و این ویژگی بود که که این نهادها را پر سرعت می کرد و منتظر دستورالعمل حکومتی و محدودیت های اداری و دولتی نمی کرد.

2-    مبتنی بر اعتقاد بودن : ویژگی دیگراینکه  نهادهای مردمی بر اساس و پایه ای از اعتقاد و باور قلبی شکل گرفته بود و اینگونه نبود که بخشنامه و دستورالعمل  وادار به پیدایش و ادامه آن نهاد کند،‌ فقط احساس وظیفه ، افراد را به این سمت سوق داده و به تشکیل آن هدایت کرده بود . بر همین اساس وظیفه محور بود . یعنی تشویق های مالی و اداری و تشکیلاتی نقش اصلی را در ادامه پروژه بازی نمی کرد بلکه احساس درونی دینی آن کار را دیکته کرده و به آن امر می نمود.طبیعتا" هر نهادی که چنین ویژگیهایی داشت به سمتی حرکت می کرد که حداکثر ادای وظیفه را در برداشته و تکلیف دینی را عینیت بخشد.

دانشگاه آزاد اسلامی ازجمله نهادهایی برخاسته از خواست دینی مردم مسلمان و ملت انقلابی بود که چنین ویژگی را داشت.اینکه امام را حل(ره) در تاسیس این دانشگاه نقش مهم ایفا نمودند ، هم از حیث مالی و هم پشتیبانی فکری و ایدئولوژیکی ، گویای این حقیقت بوده و پرده از این مهم می گشاید.احساس نیاز کشور به دستگاهی فرهنگی، دینی و آموزشی که پاسخگوی مطالبات مردم در بعد آموزش عالی و فرهنگ علمی باشد ،  زمینه ساز احساس تکلیف و وظیفه در سطوح و دلسوختگان ملت و بیداران عرصه علم و فرهنگ بود.بر این مبنا پیشنهاد تشکیل این مجموعه بزرگ  فرهنگی، علمی و  آموزشی مطرح گردید.و هیچ چشمداشت مادی و دستاوردی شخصی مطرح نبود. بلکه بنیان آن بر تقوی و خیر خواهی و کمک و مساعدت به مطالبات خیل عظیم دوستداران علم و دانش و فرهنگ خواهان کشور در حوزه آموزش عالی و انجام وظیفه دینی ، ملی و آموزشی بود . حال  تصور اینکه این مجموعه در راستای توصیه های دینی و تعالی فرهنگ و کشور گام بردارد خود به تصدیق آن می انجامد و بی نیاز از تشریح مطلب و اطاله کلام است . یکی از این محورها تولید علم و  جنبش نرم افزاری است.تولید علم متعاقب نهضتی است که در راستای  رونق بخشیدن به نظریه پردازی و ارائه دیدگاههای مبتنی بر تحقیق و پژوهش وتلاش علمی باشد. دانشگاه آزاد اسلامی این زمینه را فراهم نمودتا یک فضای آکادمیک و علمی لکن براساس معیار های ارزشی و انسانی به جهت تبادل آراء و افکار و اندیشه ها و تزاید علوم و نشر دیدگا هها به وجود آمده و نهضتی فراگیر علمی و  جنبشی نرم افزاری در جای جای کشور اسلامی و حتی برخی  

مناطق بیرون مرزها تحقق یابد و پیداست که در این فضای میمون و مبارک فرصتی مغتنم دست داده تا توسعه علمی محقق شود . اهمیت این تلاش و پیمودن این مسیر موقعی آشکار می گردد که توصیه های مقام معظم رهبری  نظام اسلامی اکیدا" بر رونق دهی هر چه بیشتر این فضا و لزوم تنقیح دستاورد های چنین نهضتی برای همگان حجت را تمام کرد.

امروزه دانشگاه آزاد اسلامی چتر علمی و فرهنگی خود را در تمام مناطق کشور پهن کرده و پوشش آموزشی و پژوهشی مشتاقان علم و توسعه علمی را فراگرفته است . میزان فارغ التحصیلان این مجموعه بزرگ که میلیونها جوان تحصیل کرده ،با فرهنگ ،عاشق خدمت و علاقمند به ترقی و پیشرفت ایران که در همه مراکز علمی ،اجرایی و فرهنگی مشغول خدمت هستند و بیش از نیمی از دانش پژوهان دوره های دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی کشور در این نهاد دانشگاهی موفق ،  مشغول تحصیل و تحقیق هستند ، تولید علم فرایندی است که در بستر زمان جواب می دهد و بدیهی است که این تلاش های آموزشی و پژوهشی در آینده کشور به تولید علم و توسعه بنیادهای فکری و علمی انجامیده و ضامن ترقی و تکامل کشور است.

انجام طرح های پژوهشی ،چاپ کتاب های علمی و تحقیق و انتشار مجلات علمی و پژوهشی بسیار حائز اهمیت ،پارکهای علمی و فناوری  ،پژوهشگاههای متعددی و ... که دانشگاه آزاد اسلامی متکفل برنامه ریزی و حمایت اداری و مالی آن بوده  و به دست پرتوان جوان تحصیل کرده و متعهد ایرانی  اجرا وانجام می گردد ، شاهد این مدعاست به گونه ای  که این مسائل علمی .و پژوهشی  دانشگاه آزاد اسلامی را در صدر دانشگاههای جهان اسلام قرار داده  و در عداد دانشگاهای مطرح جهان قرار داده است . بنابراین دانشگاه آزاد اسلامی با رونق دهی آموزشی در کشور ،آموزش نیروهای متخصص و جهت دهی آن به پژوهش های بنیادین و علمی و نیز هدایت و حمایت از تولیدات علمی متخصصان خود و زمینه سازی پیشرفت علمی کشور در تولید علم و جنبش نرم افزاری کشور نقشی بی بدیل دارد .

البته آنچه اتفاق افتاده است با وضعیت مورد انتظار فاصله دارد که امید است با اتکال به خداوند و  خود باوری و پشتکار،آینده ای به مراتب درخشان تر در انتظار باشد. انشاا....  

                           دکتر محمود  قیوم زاده

           عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه

| شنبه ۱٩ بهمن ۱۳۸٧ | ٩:٤٥ ‎ق.ظ | روابط عمومی نظرات () |

Design By : shotSkin.com