روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه

تاریخچه دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه

این واحد دانشگاهی در تاریخ 25/11/1366 تأسیس گردید و با عنایت خداوند متعال و همت مسئولان نظام اسلامی و کمکهای خالصانه مردمی ، به جمع مجامع علمی و فرهنگی کشور پیوست.

از مهرماه 1367 با حضور 97 دانشجو در رشته های علوم تربیتی ( مدیریت و برنامه ریزی آموزشی ) و  کاردانی امور زراعی فعالیت خود را آغاز نموده پس از شروع فعالیت به مدت سه سال در یکی از دبیرستانهای شهرستان و سپس ساختمان استیجاری کوچکی با امکانات بسیار محدود به کار ادامه داد و سرانجام در سال 1369 به مکان فعلی(سایت مرکزی) منتقل گردید . با تلاش مسئولان و کارکنان و اساتید ارجمند و در سایه مدیریت توانای ریاست عالیه دانشگاه آزاد اسلامی ، مجموعه فعلی توانست ضمن ارتقاء همه جانبه ، جایگاه خاصی را در بین دانشگاههای کشور احراز نماید . وسعت سایت مرکزی دانشگاه حدود 11 هکتار و شهرک دانشگاهی حدود 200 هکتار می باشد که با وجود 95000متر مربع فضای آموزشی ، فرهنگی ، ورزشی ، رفاهی ، خدماتی و پژوهشی ،  پذیرای حدود 14100 دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و کارشناسی و کاردانی است که 25% آنها شامل دانشجویان بومی است . رتبه واحد بسیار بزرگ الف و تعداد رشته های موجود آن 79 رشته تحصیلی در شاخه های فنی و مهندسی ، علوم پایه  ، کشاورزی و علوم انسانی است . حضور 239 عضو هیئت علمی تمام وقت و نیمه وقت و بورسیه و 330 مدرس حق التدریس با مدارج علمی فوق لیسانس ، دکتری ، دکتری حرفه ای که غالباً از دانشگاههای تهران در این واحد به تدریس اشتغال دارند و از امتیازات بسیار مطلوب واحد محسوب می شود . در حال حاضر تعداد کارکنان این واحد 223نفر می باشند.

 نزدیکی به تهران و وجود آزاد راه تهران ساوه توسعه این واحد را با سرعت زیادی  مواجه نموده زیرا فاصله 90 دقیقه ای بین ساوه و پایتخت ، تقاضای فراوان دانشجویان داوطلب تحصیل را در این شهرستان ایجاد نموده است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه دارای سه دانشکده مصوب ( علوم انسانی کشاورزی فنی و مهندسی) می باشد.

مرکز رشد و فناوری وابسته به پارک تحقیقاتی وزارت علوم از سال 1385 در این دانشگاه راه اندازی و فعال گردیده است.

کتابخانه این دانشگاه با بهره گیری از امکانات ارتباطی بصورت دیجیتال بوده و دسترسی دانشجویان را به مجلات و مقالات بزرگ علمی و تحقیقاتی فراهم نموده است.

از خیرین که کمک آنها جهت تأسیس دانشگاه ،  بسیار مؤثر بوده است ؛ مرحوم حاج مهدی خرازچی است که زمینی به وسعت 25525 مترمربع در یکی از بهترین نقاط شهر به دانشگاه اهداء نمود و از همین رو به پاس محبت ایشان کارگاه بزرگ شهرک دانشگاهی به نام آن مرحوم ساخته شده است. در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه دارای 60 آزمایشگاه ، 45کارگاه ، 16 انجمن علمی ، باشگاه پژوهشگران جوان با 130 عضو و بیش از 14 نشریه و مجله علمی و فصلنامه است و با اقدامات صورت گرفته درجه این دانشگاه از بسیار بزرگ الف در آینده ای نزدیک به جامع تبدیل خواهد شد.

آموزشکده فنی و حرفه ای سما واحد ساوه از سال تحصیلی 84-83 فعالیت خود را آغاز نموده و در حال حاضر دارای 2 ساختمان آموزشی در زمینی به مساحت 14616 متر مربع و زیربنای 4160 مترمربع و یک مجتمع کارگاهی با زیربنای حدود 800 مترمربع در سه طبقه دارای 1200 نفر دانشجوی مشغول به تحصیل ، 8 نفر هیئت علمی تمام وقت و 125 نفر هیئت علمی مدعو و 45 نفر کارمند در 9 رشته شامل الکترونیک ، الکتروتکنیک ، متالوژی ، صنایع فلزی ، حسابداری ، ساختمان ، کامپیوتر ، امور دامی و امور زراعی می باشد و مجهز به 4 سایت کامپیوتر و اینترنت با تمام امکانات ، کارگاهها و آزمایشگاههای
رشته های الکترونیک و الکتروتکنیک و متالوژی و صنایع فلزی و آزمایشگاه رباتیک می باشد و عملیات ساخت فاز دوم ساختمان آموزشی و سلف سرویس با مساحت 5387 مترمربع زیربنا در 4 طبقه با امکانات ( کلاس
آزمایشگاه کارگاه اتاق های اداری سالن آمفی تئاتر آشپزخانه سلف سرویس کارکنان و اساتید و مهمانسرا) آغاز شده است ؛ هم اکنون این واحد شامل 3 مدرسه با تعداد 587 دانش آموز می باشد.

دانشگاه آزاد اسلامی مرکز زرندیه وابسته به واحد ساوه در تاریخ 17/9/1386 با دو رشته حسابداری و الکتروتکنیک با 45  دانشجو کار خود را در یک ملک استیجاری شروع کرد و در تاریخ 1/7/1387 به ساختمان جدیدالتأسیس که دارای 40000 مترمربع زمین می باشد انتقال پیدا کرد و اکنون با مساحت 2000 متر مربع زیربنای آموزشی و رفاهی میباشد و با 6 رشته کاردانی و 340 نفر دانشجو مشغول به فعالیت  می باشد و اقدام به پذیرش هیأت علمی در رشته های کارشناسی نموده است و همچنین زمینی هم به مساحت 27 هکتار از طرف شورای مرکزی به آن واگذار گردیده که مراحل قانونی آن در حال اتمام می باشد.

از خیرین که در راه اندازی دانشگاه  مرکز زرندیه سهم بسزایی داشته جناب آقای حاج مهدی عبدالعظیمی است که زمینی به وسعت 40000مترمربع به دانشگاه اهداء نموده اند.

 

 

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه

 

 

| سه‌شنبه ٢٠ اسفند ۱۳۸٧ | ۸:٥٤ ‎ق.ظ | روابط عمومی نظرات () |

Design By : shotSkin.com