روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه

گزارش برگزاری همایش نوآوری قرآنی در عصر غیبت

بنا به گزارش روابط عمومی در روز پنجشنبه 22/12/1387 همایش ملی نوآوریهای قرآنی در عصر غیبت در شهرک دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه برگزار گردید.

در این همایش هیأت رئیسه دانشگاه ، جمع کثیری از دانشجویان ، طلاب حوزه های علمیه ، نماینده ولی فقیه و امام جمعه محترم شهرستان ، اساتید ، جمعی از خانواده های معظم شهدا ، اعضاء محترم شورای اسلامی شهر ، رؤسای ادارات شهرستان ، فرماندهی محترم نیروی مقاومت بسیج باتفاق جمعه از همکاران  و اعضای کانونهای قرآن و عترت و مجامع قرآنی شهرستان حضور داشتند. میهمان ویژه این همایش حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمد جواد فاضل لنکرانی فرزند بزرگوار مرجع بزرگ و عالیقدر و عالم ربانی حضرت آیت الله فاضل لنکرانی بودند.

مراسم با تلاوت قرآن مجید توسط یکی از دانشجویان آغاز گردید و بعد از پخش سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران ریاست محترم دانشگاه ، ضمن عرض تبریک میلاد با سعادت حضرت رسول اکرم(ص) و هفته وحدت پیرامون عظمت قرآن مطالب بسیار ارزشمندی را بیان نمودند که تحسین حاضرین را بدنبال داشت ایشان در بخشی از سخنان خود اعلام داشتند تاکنون بیش از ده هزار تفسیر پیرامون قرآن نوشته شد و  بیش از سه هزار تفسیر دست نویس و خطی وجود دارد .

 باور و اعتقاد ما بر این است برگزاری این جلسات بارقه ی امیدی است برای همة دست اندرکاران قرآنی تا موجبات ترویج احکام عالیه قرآن فراهم گردد.

در ادامه امام جمعه محترم شهرستان ساوه حضرت حجه الاسلام و المسلمین جناب آقای تقوی طی سخنانی ضمن تشکر از حضور حضرت حجه الاسلام والمسلمین جناب آقای لنکرانی ، عظمت قرآن را برای حاضرین بعنوان اساس هدایت بیان نمودند.

سپس حضرت حجه الاسلام والمسلیمن حاج شیخ محمد جواد فاضل لنکرانی میهمان ویژه این همایش ضمن عرض تبریک این ایام با عظمت و میلاد با سعادت نور ، رحمت حضرت ختمی مرتبت (ص) از دست اندرکاران برگزاری این همایش تشکر نمودند و وجود چنین همایشهایی را مایه امیدواری دانستند و آنرا نشانگر  تلاش جامعه دانشگاهی برای شکوفایی قرآن برشمردند ؛ ایشان بیان فرمودند حرکتی که از 1400 سال قبل مبنی بر جداکردن تفسیر از قرآن آغاز شده و این حرکت امروز نیز ادامه داردتبلیغ آنان بر این است که قرآن را یک کتاب تربیتی  ، اخلاقی و فرهنگی معرفی کنند این اندیشه به یهودیان و دشمنان قرآن بر می گردد آنان در صدر اسلام نیز چنین ادعاهایی داشتند در صورتی که قرآن کتاب هدایت در همه عصرها برای همه نسلهاست.

از خدمات علامه طباطبایی (ره) این بود که در تفسیر المیزان نگاه صحیح به قرآن را ایجاد نمود ،ایشان بیان نمودند علم صحیح ، از قرآن نشأت می گیرد و علمی مفید برای جامعه است که نشانگر آن ، قرآن باشد ، علمی که انسان را بخدا نزدیک کند . در واقع علمی حقیقی است که از منبع وحی باشد زیرا هدایت جامعه بر قرآن استوار است؛ خلیفه خدا بر روی زمین کسانی هستند که به خدا ایمان آورده و عمل صالح انجام می دهند .

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار نمودند وعده الهی ،  مبنی بر اینکه زمانی فرا می رسد که دیگر خوفی وجود نداشته باشد  آن زمان را ظهور حضرت مهدی (عج) دانستند. در پایان با دعای ایشان بخش اول همایش پایان یافت .

در بخش دوم پس از پذیرایی ، ارائه مقالات برگزیده آغاز شد که طی آن 4 مقاله به ترتیب توسط آقایان حبیبی تبار ، مسعود زاده ، نوروزی و خانم عسگری ارائه گردید و سپس اهداء لوح تقدیر و هدایا توسط ریاست محترم و هیأت داوران صورت گرفت و اقامه نماز و صرف نهار  انجام شد.

 لازم به توضیح است ستاد برگزاری این همایش از 6 ماه قبل فعالیت خود را آغاز نمود ، فراخوان مقاله در سراسر کشور داده شد و تعداد 30 مقاله تا تاریخ 15/11/1387 به دبیرخانه همایش واصل گردید که پس از داوری توسط هیأت داوران 9 مقاله برگزیده شد که در یک کتاب 250 صفحه ای چاپ و منتشر خواهد گردید .

خداوند به همه مروجین قرآن عزت و سربلندی و سعادت عنایت فرماید.

احمد پیمانی

مدیر روابط عمومی و عضو ستاد برگراری همایش

| شنبه ٢٤ اسفند ۱۳۸٧ | ٩:٠٢ ‎ق.ظ | روابط عمومی نظرات () |

Design By : shotSkin.com